Konu affetmeye geldiğinde, çalıştığım kişilere “Affetmeye gerçekten hazır mısın?” diye direkt bir soru yöneltirim. İhtiyaç duyduğu aşikar da olsa kimseyi hazır olduğunun ötesine iteklememeyi önemsiyorum. Her zaman %100 affetmek anlamına gelmeyebiliyor o kişi için, o nedenle bazen, “Yüzde kaçlardasın peki?” diye güldürürüm. Nerede olduğunu bilmesi başlı başına, kendine karşı bir dürüstlüktür. Saygı ve sevgiyle kendisini bilmesine alan tanımak ise tam anlamıyla bu yükten arınma yoluna ve içselleştirmesine izin vermektir.

İkinci sorum “Haklı mı olmak istiyorsun, özgür mü?” olur.
Kalbimizde taşıdığımız her affedemeyişin, kendimizi kapatma, yük, üzüntü veya kin ve zamanla katılaşma olarak yaşamımıza, etrafımızdaki kişilere, deneyimlerimize, ilişkilerimize yansıdığını inkar edebilir miyiz? Kimi zaman toksik 3R olarak da adlandırılıyor: Regret (‘keşke’ler, pişmanlıklar), Resentment (öfke, kin), Rejection (kişiyi/kendini reddetme veya reddedilme)

O zaman, kendini hazır hissedenler için tek başlarına uygulayabilecekleri kısa, öz, güçlü bir seremoni paylaşıyorum. Bu seremoniyi Şamanik Seans sonrası ev ödevi olarak da verebiliyorum:

İhtiyaç gördüğünüz bir vakitte, evde ve evdeki malzemelerle hazırlanabilirsiniz.
Öncelikle rahatsız edilmeyeceğiniz sakin bir yer seçmekle başlayabilirsiniz, çalışmalarınız için zamanla hep aynı yeri kullanmak, orayı güç mekanınız (power place) haline getirecektir. Mum yakabilir, doğal tütsü ile odanızı enerjisel olarak temizleyebilir, arzu ederseniz çiçek, kristal taş, özel objeler bulundurabilirsiniz. Bu ve benzeri sizi iyi hissettiren şeyler ruhlar alemi için de güzel ve sevgi dolu olacaktır. Sade ve içten olması yeterli.

Çok küçük, parmak ucunuzun tepesi kadar (1-1,5 cmlik ) kağıt parçalarından 2 grup oluşturun. Bir grupta affetme ihtiyacı hissettiğiniz kişilerin isimleri, bir grupta affedilmek istediğiniz isimler olsun.
Hangi gruptan başlamak isterseniz onları avucunuzun içine alıp kalbinize yakın tutarak birkaç derin nefes alın, “niyet”inizi tekrarlayın.

Tek tek yuvarlayın, mum ateşine tutun, kağıt parçasını yanarken tutun ve sonra su dolu bir kaba bırakın. Her biri için tekrarlayın. (Düzenlemenizi kendinizin ve çevrenizin güvenliğini oluşturacak şekilde yaptığınızdan emin olun.)

Size yanlış yaptığını düşündüğünüz veya sizin yanlış yaptığınızı hissettiğiniz, şu an hayatta olan, olmayan her bir bireyin/kişinin isimlerini yakarken özen gösterin; öncesinde, onlarla olan anınızı, konunuzu, derslerinizi, duygularınızı gözden geçirin.
Bu seremoni ile aslında toksik ilişkiyi, bağlantıyı, karmik bağları, kısacası sizi geçmişinizdeki kapanmamış hesaplara bağlı tutan bağları kesiyorsunuz. Her birine size öğrettikleri için, edindikleriniz için teşekkür edebilmeniz çok kıymetli.

Affetmek bizleri özgürleştiren Aktif bir Niyettir.
Onurlandırarak serbest bırakmak yeni başlangıçlarımızın, ilerleyebilmemizin ve sevgimizin önünü açacaktır.

Gönül ferahlığıyla,

Güzelliklerle,

Sezin.